עדיין לא התפזר העשן שהותירה השרפה הגדולה בכרמל ועכשיו כצפוי מחפשים את האשם, מתלבטים אם להקים ועדת חקירה ולא כל כך חושבים איך באמת להיערך למקרה של אסון נוסף. והאסון הנוסף, כפי שעולה מתחזיות קודרות, אך בהחלט מבוססות, עומד להתרחש בקרוב.

הסכנה מפני רעידת אדמה, באזור השבר הסורי-אפריקאי בו אנחנו יושבים, היא עובדה ידועה. למרות זאת, ההיערכות של המדינה לוקה בחסר, למרות שהמודעות לסכנה גוברת וזאת ניתן לראות הן באמצעי התקשורת והן ביוזמות שונות כמו תמ"א 38, שנועדו לתת מענה כלשהו למקרה שהגרוע מהכול יתרחש.

אל תהיו כמו המדינה – קחו אחריות על עצמכם!

אולם, כפי שעולה מהכתבה הזאת ב YNET, נמצאים 96 אלף מתוך 650 אלף מבני מגורים במדינה (15%) בסכנת קריסה במקרה של רעש, בנוסף לאלפי מבני ציבור. אינספור דו"חות נכתבו בנושא, נערכו דיונים באינספור ועדות ופורומים, ופורסמו מאות כתבות – אבל השורה התחתונה צריכה להיות ברורה: למדינה אין פיתרון לסכנת התמוטטות מבני המגורים, והיא גם לא לקחה עליה אחריות.

אם המדינה לא לוקחת אחריות במניעת האסון, אז תסכימו איתי שספק גדול מאוד אם היא תיקח על עצמה אחריות במידה והאסון יתרחש. הנזק העצום למבנים יגרור אחריו לא רק אבדות בנפש, אלא גם פגיעה כלכלית אנושה באלפי משפחות, שיאבדו ברגע אחד את כל רכושם.

אבל בדיוק כמו המדינה, שמחכה למכה לפני התרופה, כך גם אזרחיה. למרות שחשנו בעקבות האסון בכרמל התעוררות מסוימת בהתעניינות בביטוח דירה, מרבית הציבור עדיין מעדיף לוותר על ביטוח חיוני זה – ובכך, למעשה, להמר על כל רכושו בעולם. לא רק רכושו, גם רכוש משפחתו והדורות הבאים. להשאיר דירה בלי ביטוח, זה כמו להשאיר את הדירה בלי לנעול את הדלת.  הייתם מוכנים לקחת הימור גדול כזה?

סוף מעשה במחשבה תחילה. אנחנו יודעים שזה הולך לקרות, אז למה לא נבצע את ההגנות עוד קודם?

אז מהו ביטוח דירה?

ביטוח דירה כולל שני סוגי ביטוחים: ביטוח תכולה וביטוח תכולה. המבוטח יכול להחליט לרכוש את שני הביטוחים, או לבחור רק אחד מהם. יש לציין כי חברות הביטוח יכולות לבצע שינוי בפוליסה רק במידה והשינוי הינו לטובת בעל הפוליסה.

ביטוח מבנה מכסה נזקים הקשורים למבנה או מחוברים אליו כמו חלונות, דלתות, שטחים מקיר לקיר וכדומה. ביטוח מבנה דירה מגן מפני נזק במקרים של שריפה,התפוצצות, נזקי טבע, הצפות, רעידת אדמה וכד'. בדרך כלל סכום הביטוח הנדרש למבנה, הוא סכום העלות של בנייתו מחדש של במבנה (ללא הקרקע).

ביטוח תכולה מכסה את הרכוש המצוי בדירה ומוענק במקרה של שריפה,נזקי טבע, גניבה, שוד, פריצה, התפוצצות, רעידת אדמה, הצפה וכדומה. שווי תכולת הדירה נקבע על ידי שמאי עם שמאי והפרמיה החודשית מחושבת לפי לשווי התכולה ורמת ואופי הסיכון של הדירה. לדוגמא: דירה בקומת קרקע מועדת לפריצות יותר מאשר דירה בקומה החמישית.

פורסם ביום: 19 בדצמבר, 2010 | בשעה: 11:30 | קטגוריות: ביטוח רכוש, כללי, ראשי | ניתן להתעדכן בתגובות חדשות לפוסט באמצעות פיד RSS 2.0 . לא ניתן להוסיף תגובות או לשלוח פינגים.

2 Responses to לא עשיתם ביטוח דירה? אתם מהמרים כבדים

  1. פינגבאק: שווה קריאה

  2. פינגבאק: משתמש אנונימי (לא מזוהה)